خانه / آشنایی با پایگاه شهید درگاهپور

آشنایی با پایگاه شهید درگاهپور

 

پایگاه مقاومت شهید درگاهپور اوجور در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت خود را آغاز نمود، البته در آن زمان با نام کمیته انقلابی فعالیت داشت و بیشتر در زمینه امنیت و حفظ انقلاب در منطقه فعالیت می کرد و روستای اوجور هم زیر نظر این کمیته اداره می شد. و کمیته هایی هم در زمینه امنیت و حفظ انقلاب را در منطقه به عهده داشتند. و البته کارای فرهنگی را نیز انجام می دادند که افرادی زیادی مسئولیت آن را بر عهده داشتند. بعد ها که این نهاد به ((انجمن سیاسی)) تغییر نام پیدا کرد. البته این انجمن ها که متشکل از افراد انقلابی و تابع نهضت امام خمینی(ره) بودند در زمان حکومت پهلوی هم فعالیت های زیادی بر علیه رژیم طاغوت انجام میدادند. بخصوص عده ای با برگذاری راهپیمایی و نصب عکس امام (ره) فعالیت انقلابی خود را آغاز کرده بودند و برای سرنگونی حکومت شاهنشاهی از هیچ تلاشی دریغ نمیکردند. با مرور زمان و آغاز جنگ تحمیلی عده ای از جوانان مؤمن و انقلابی روستای اوجور به جبهه های حق علیه باطل اعلام  آمادگی کردند که ثمره آن تقدیم سه شهید والا مقام و چندین جانبار و آزاده و ایثارگر به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران میباشد.
اگر بخواهیم این پایگاه را به طور کامل معرفی بکنیم می توان گفت با توجه به حضور داوطلبانه شهید والا مقام جابر درگاهپور در جبهه های جنگ باب جدیدی در فعالیت های پایگاه آغاز شد و جوانان زیادی برای دفاع از میهن اسلامی به عضویت بسیج در آمدند. بعد از شهادت شهید جابر درگاهپور در سال    ۱۳۶۲/۰۴/۰۴با همت اهالی مؤمن و لایتمدار روستای اوجور ۱۳۶۳/۰۴/۲۱پایگاهی را در شبستان مسجد باب الحوائج تأسیس کردند.

با توجه به اینکه اولین شهید روستا شهید جابر درگاهپور بود تصمیم گرفته شد که پایگاه به نام این شهید والا مقام نامگذاری بشود. بعد از راه اندازی پایگاه فرماندهی پایگاه را آقای شاپور مددی به عهده گرفتند و در مراحل مختلفی آن را اداره نمودند. با تأسیس پایگاه جوانان روستا در آنجا به تعلیم قرآن، احکام و آموزش های نظامی پرداختند و فعالیت های گوناگونی را نیز آغاز نمودند. بعد از گذشت ۴ سال از فرماندهی آقای شاپور مددی ایشان از روستا به شهرستان اردبیل کوچ کردند که بعد از آن بسیجیان مختلفی فرماندهی پایگاه را بر عهده گرفتند و در مراحل مختلفی پایگاه را اداره نمودند که از جمله آنها میتوان به مرحوم امیر قلی شاکر اشاره کرد که با ۳۲ سال سابقه فرماندهی در پایگاه با سابقه ترین فرمانده پایگاه و از زحمت کشان بسیج در این روستا بشمار میروند و در زمان تصدی مسئولیت خدمات بسیار شایسته و ارزنده ای برای اعتای بسیج در این روستا انجام داده اند. یا موقع وقوع زلزله در سال ۱۳۷۵فعالیت پایگاه رو به رکود رفت و فعالیت های آن چنانی صورت نمی گرفت و محل ساختمان پایگاه با توجه به وقوع زلزله تغییر پیدا نکرد و از محل فعالیت خود در مسجد باب الحوائج به شبستان مسجد جامع روستا انتقال یافت.
در سال ۱۳۸۹فرمانده پایگاه با توجه به عملکرد ضعیف و صلاح دید فرمانده وقت حوزه شهید مصطفی خمینی(ره) سرعین جناب سرهنگ میری تغییر یافت و  آقای یاور مددی به عنوان فرمانده پایگاه انتخاب معرفی شدند. روز های سختی بود گویی همه را باید از اول شروع میکردند فرمانده پایگاه اقدام به جذب علاقمند و با استعداد نمود و از بسیجیان قدیمی هم برای پیش برد اهداف پایگاه و فعال سازی آن درخواست همکاری نمودند که در این راستا جوانان و نو جوانان زیادی جذب بسیح شدند و استقبال خوبی به عمل آمد با مشکلات و موانعی که وجود داشت همدلی و اتحاد بین بسیجیان باعث شد که همه مشکلات و موانع با پای کار آمدن دهیاری و شورای اسلامی از سر راه برداشته شود.
پایگاه شهید درگاهپور با نیرو های جدید کم کم فعالیت خود را شروع کرد و جایگاه خود را مثل اوایل انقلاب به دست آورد.
که در بسیج تفکر نو به وجود آمده بود باید راه روش جدیدی در مسیر بسیج قرار می گرفت و آن هم تشکیل حقله های صالحین بود که باید در پایگاه راه اندازی می شد.
بالاخره در سال ۱۳۹۱ دو تن از بسیجیان به نام های بهرام عبدی و سجاد خدای برای یادگیری روش های تربیتی و راه اندازی حلقه های صالحین آن در پایگاه به شهرستان اردبیل مرکز تعلیم و تربیت شهید پیرزاده اعزام و دوره سر گروهی را در آنجا طی نموده و حلقه های صالحین را در پایگاه شهید درگاهپور اوجور راه انداری کردند (ولی متأسفانه سجاد خدایی سر گروه حلقه و از جوانان پاک، مؤمن و ولایتی این پایگاه که در سال ۱۳۹۳در سپاه ناحیه شهرستان نیر مشغول سربازی بودند به دلیل بیماری دار فانی را وداع گفتند و اهالی این روستا را در غم و اندوه فرو بردند. روحش شاد و یادش گرامی باد).
پایگاه شهید درگاهپور اوجور توانسته است با عنایت حق تعالی و پشتیبانی و حمایت اهالی، دهیاری و شورای اسلامی روستا بسیجیان خود را سازماندهی نماید. بطوری که هر ساله بسیجیان این پایگاه در اردو های راهیان نور جنوب و شمالغرب حضور دارند و بیشترین تقاضا را در اعزام بسیجیان به مراسم ارتحال حضرت امام خمینی(ره)دارا میباشد.
با توجه به وجود جوانان پرشور و با استعداد چندین نفر از جوانان این پایگاه در رژه شهید حاج حسین همدانی حوزه مقاومت بسیج شهید مصطفی خمینی(ره) هم عضو میباشند. پایگاه شهید درگاهپور اوجور در سال ۱۳۹۳توسط بسیجیان و اهالی روستا برای اولین بار در روستای اوجور یادواره شهدایی برای شهیدان والا مقام این روستا برگزار کردند که این امر نشان از تجدید میثاق اهالی این روستا و بسیجیان پایگاه با ولایت فقیه،امام راحل و شهدای گرانقدر می باشد.
جذب و آمار بسیار بالای بسیجیان پایگاه شهید درگاهپور اوجور نسبت به سال های قبل  شد و تشکیل حلقه های صالحین پایگاه باعث تربیت جوانان مؤمن و انقلابی در این روستا شده است. در سال ۱۳۹۳با انتخاب جناب سرهنگ رحیمی به عنوان فرمانده ناحیه سرعین و اهتمام  و توجه بیشتر ایشان به بسیج و فعالیت های پایگاه محور و نیز انتخاب ستوان دوم پاسدار عادل آتشگاهی پور به عنوان فرمانده حوزه شهید مصطفی خمینی(ره) تغییر و تحولات زیادی در فعالیت پایگاه ها به وجود آمد، بطوریکه بعد از انتخاب ایشان به عنوان فرمانده حوزه، با توجه به رویکرد تربیت و فرهنگی ایشان تحرک و پویایی خاصی در برنامه های بسیج به وجود آمد. بخصوص در بحث حلقه های صالحین و وقت گذاری بیشتر ایشان به پایگاه ها باعث شد که پایگاه شهید درگاهپور اوجور نیز در بحث کیفی سازی حلقه های صالحین قدم های زیادی بردارد که باعث شد چندین مرحله بازرسان مختلف از سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل از این پایگاه سر کشی نموده و از نزدیک در جریان فعالیت های این پایگاه قرار گیرند.

به موجب این فعالیت های پایگاه شهید درگاهپور اوجور در سال های۱۳۹۳و۱۳۹۴به عنوان سه پایگاه برتر سپاه ناحیه سرعین و حلقه شهید درگاهپور اوجور نیز به عنوان برترین حلقه انتخاب شد. فرمانده، سر گروه و بسیجیان این پایگاه در جشنواره مختلف مورد تجلیل قرار گرفتند.
در طول این سال ها ثمره ی فعالیت حلقه صالحین پایگاه، تربیت نیرو های مؤمن و با اخلاص بود که میتوان به تحصیل چندین نفر در حوزه های علمیه اشاره نمود و بسیاری از متربیان حلقه های صالحین هم اقدام به ادامه تحصیل در دانشگاه های مختلف نموده اند که افراد تحصیل کرده در دانشگاه ها به چندین نفر میرسد. پایگاه شهید درگاهپور علاوه بر فعالیت های تربیتی، موفق به تشکیل گروه های سازندگی، آموزشی و… برای خدمت به مردم و در راستای عمران و آبادانی روستا قدم های زیادی را برداشته اند.
نمونه دیگر فعالیت های پایگاه در عرصه سازندگی است که همت اهالی و تلاش بسیجیان مخلص باعث بازسازی مرمت امام زاده سید علی(ع) این روستا شده است و هر ساله شاهد زائران زیادی از روستا ها، شهرستان ها و حتی از استان های دیگر در طول سال علی الخصوص در ایام محرم و صفر می باشد و پایگاه شهید درگاهپور با همت بسیجیان نسبت به بر پایی ایستگاه صلواتی در این ایام اقدام می نماید.
این روستا که یک روستا مذهبی و وجود امام زاده سید علی(ع)، حسینی بودن این روستا همچنین باعث شد که فعالیت های قرآنی نیز در این روستا تشکیل یابد که نتیجه این فعالیت ها تربیت قاریان و حافظان قرآنی است که در این روستا وجود دارد.