خانه / آبگرم سرعین / تارخچه آبگرم بش باجیلار

تارخچه آبگرم بش باجیلار

آبگرم بش باجیلار

آبگرم بش باجیلار یکی از قدیمیترین آبگرم های سرعین بوده که بین اهالی در قدیم به «دره لر سویی» معروف بوده است. وجه تسمیه نام آن به خاطر جوشیدن آبگرم از پنج مظهر در محل  چشمه بوده که به آن «پنج خواهر» یا همان بش باجیلار به زبان ترکی نسبت داده شده است.

در زمانهای قدیم، این آبگرم در داخل دره ای سرسبز قرار داشته است که اطراف آبگرم چمنزار و پر از درختان چنار و سپیدار بوده است. قدیمیترین عکس موجود که تا به حال از آبگرم بش باجیلار به دست آورده ام مربوط به سال ۱۳۴۴ می باشد که در کتاب «چشمه های آب معدنی ایران» تألیف دکتر محمد جواد جنیدی چاپ شده است.

عکس در سال ۱۳۴۴

عکس زیر مربوط به سال ۱۳۵۶ می باشد که کارگران شهرداری می خواستند راه بش باجیلار را باز کنند تا از آبگرم بهره برداری شود. ولی این کار صورت نپذیرفت.

سال ۱۳۵۶

سال ۱۳۵۶-عکس از شهرداری

این آبگرم بعد از انقلاب اسلامی تقریباً به صورت متروکه در آمد و فقط بعضی از اهالی از آن استفاده می کردند. در مصاحبه ای که در سال ۱۳۶۲ توسط ایرج شجاعی شهردار وقت با روزنامه اطلاعات صورت گرفته، وعده هایی در مورد بازسازی آبگرم بش باجیلار داده شده است. ولی کاری صورت نگرفت.تا اینکه در سال ۱۳۷۱ اداره امور آب استان شروع به ساخت مجمتع فعلی در این محل نمود.

این مجتمع در سال ۱۳۷۳ با همت مسئولین استان واداره کل امور آب استان با زیر بنای ۱۵۰۰ متر مربع در قسمت شمالی سرعینافتتاح گردید.

این مجتمع دارای استخر بزرگی به مساحت ۲۸۸ متر مربع (بهابعاد ۲۴ × ۱۲ متر) با عمق ۱۴۰-۱۲۰سانتی متر، تعداد ۶ دوش انفرادی اجباری با دیوارهای کوتاه قوسی شکل باکاشیکاریهای جالب، ۱۶ دوش عمومی در مقابل دوشهای انفرادی، سونای خشک و بخار هر کدام یک واحد، ۶ واحد آبگرم تحت فشار (جکوزی) در قسمت غربی استخر، حوضچه کلر در قسمت ورودی به استخر، رختکن، کفشداری قفل دار به ظرفیت ۱۰۰ نفر، نماز خانه با ظرفیت ۸۰ نفر، ورودی و خروجی مجزا گیشه فروش بلیط، اتاق مدیریت و … می باشد. وجود این امکانات در این مجتمع اینآبدرمانی را یکی از ممتازترین آبدرمانی های کشور کرده است.

مساحتفضایساختهشدهآن ۱۰۰۰مترمربعوبااحتسابپارکینگدرحدود۲۵۰۰مترمربعمیباشدکهحدود۴۰۰مترمربعاز مساحتکلآنبهساختفضاهایجانبی ماننددوش،رختکنوساختماناداریاختصاصیافتهاست.

آب این مجتمع از ۵ دهنه چشمه ای که در این محل وجود دارد و پمپاژ مقداری از آب گاومیش گلی تأمین می شود. آبدهی ۵ چشمه روی هم رفته ۱۳ لیتر در ثانیه به صورت دائمی و جوشان می باشد.دمای آبگرم ۴۳ درجه سانتی گراد، ظاهری کدر، کمی ترش و کمی هم بودار است.

آنیونهای آب شامل بیکربنات، کلرور، سولفاتو کاتیونها شامل کلسیم،منیزیم، سدیم و پتاسیممی باشد. هدایت الکتریکی برای ۲۵ درجه حرارت ۱۲۰۰، pH آن ۵/۶ و مقدار مواد باقیمانده خشک از تبخیر آب ۶۶۰ میلی گرم در لیترمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *