خانه / آبگرم سرعین / شناخت آب معدنی و چشمه های معدنی ایران

شناخت آب معدنی و چشمه های معدنی ایران


نگاه اجمالی به کتاب شناخت آب معدنی و چشمه های معدنی ایران

کتاب شناخت آب معدنی و چشمه های معدنی ایران نوشته دکتر محمد رضا غفوری استاد دانشگاه تهران و چاپ انتشارات دانشگاه تهران در آذر ماه ۱۳۶۶ می باشد. ولی عکسهای گرفته شده از سرعین مربوط به سال ۱۳۴۸ می باشد.

شناخت آب معدنی

در این کتاب بر خلاف عنوان کتاب، بیشتر به جنبه علمی و آب درمانی پرداخته شده است تا به معرفی آبهای معدنی ایران. به همین جهت تقسیم بندی آبهای معدنی بر اساس ترکیب شیمیایی بوده نه بر اساس توزیع جغرافیایی. فصل اول این کتاب مربوط به تعاریف و تقسیم بندی و … بوده و فصل دوم به معرفی آبهای معدنی ایران پرداخته است.

آبهای گرم سرعین در گروه آبهای بیکربناته سدیک و کلروره کلسیک قرار گرفته است. هیچ توضیحی در مورد مکان و تاریخچه و ساخت آبها داده نشده است و فقط توضیح مختصری در مورد منشأ چشمه ها و چند عکس با کیفیت پایین آورده شده است. صفحات ۷۵ تا ۸۱ در مورد سرعین می باشد.

گاومیش گلی سرعین-1348

عکس آبگرم گاومیش گلی در سال ۱۳۴۸

“چشمه های معدنی سرعین اردبیل به فاصله تقریبی ۳۰ کیلومتری غرب اردبیل و در جنوب قله سبلان از زمین خارج می شوند. غالب این دسته آبها گرم با آبدهی فراوان بوده و از آنها به منظور استحمام استفاده می شود.

بر طبق نقشه زمین شناسی ۰۰۰/۵۰۰، ۲/۱ شرکت ملی نفت ایران محل خروج چشمه های معدنی سرعین بر روی زمینهای آبرفتی اواخر دوران سوم و اوائل دوران چهارم که در برخی نواحی آن همراه با چین خوردگی می باشد، قرار گرفته است. این تشکیلات در غرب مجاور با سنگهای آذرین خروجی حاصل فعالیتهای آتشفشانی سبلان می باشد. در اطراف آتشفشانهای جدید غالباً به سبب فعال بودن عملیاتهای زیر زمینی و مجاورت با سطح زمین، ایجاد عوارض خارجی می کند که یکی از آنها پدیدار ساختن چشمه های آبگرم است. در این منطقه نیز به سبب وضع خاص مجاورت رسوبات آبرفتی جدید با تشکیلات آذرین اطراف سبلان، سفره های آبگرم و رگه های احتمالی آبهای عمق ایجاد شده است.

آب چشمه سرعین از دسته آبهای بیکربناته سدیک و کلروره کلسیک می باشد. خواص درمانی این نوع آبها چنین است که استحمام در آنها دارای اثرات آرام بخش بوده و دردهای عصبی، رماتیسمی و عصبی مفصلی را تسکین می دهد. “

قره سو-1348

احتمالاً آبگرم قره سو در ۱۳۴۸

ساری سو-1348

آبگرم ساری سو در ۱۳۴۸

آبگرم ژنرال-1348

آبگرم ژنرال سرعین در سال ۱۳۴۸

آب چشم سرد-1348

آب چشم سرد در سال ۱۳۴۸

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *